Světlana Čiberová

Péče o pleť

Základní kosmetika pro péči o pleť

  • Odličovač očního make-upu
  • Pleťové čistící ubrousky
  • Pleťové mléko nebo čistící pěna
  • Pleťová voda
  • Denní krém
  • Noční krém
  • Oční krém

Obličej je vizitka naší osobnosti, zdraví i psychického stavu. Je jako otevřená kniha, ze které dobrý typolog přečte veškeré informace. Je to také jediná část těla, která je stále vystavená povětrnostním vlivům a první v pořadí, kam padne zrak při vytváření prvního dojmu. Proto se vyplatí pečovat nejen o pleť, ale i o duševní pohodu.

Jak správně pečovat o pleť? Odpověď je jednoduchá – denně pleť dokonale čistit, odličovat, hydratovat a vyživovat. Nejdůležitější v péči o pleť je večerní odlíčení (vyčištění) pleti. Prvním krokem je odlíčení očí speciálním prostředkem, který nezaměňujeme s pleťovým mlékem, krémem nebo kombinací vody a mýdla. Oční okolí je velice křehké a při nešetrném zacházení zbytečně předčasně stárne. Nejšetrnější je speciální odličovač na oči s olejovou bází, který odstraní i voděodolné přípravky. Většina kvalitní dekorativní kosmetiky splňuje požadavky na voděstálost a otěruodolnost, proto je nelze odlíčit bez použití olejové báze. Druhým krokem je odlíčení zbytku obličeje pleťovým mlékem (zopakovat min. 2x) a pleťovou vodou, která pleť nejen dočistí, ale také uzavře póry a vyrovná pH pokožky – krémy pak mají výrazně vyšší účinek. Pro mladší pleť v dobré kondici lze použít i speciální pěny na čištění pleti, které se používají v kombinaci s vodou, zralé pleti svědčí spíše používání pleťového mléka.

Všechny odličovací prostředky je dobré nanášet na vodou navlhčený vatový tampon – jednak pro nižší spotřebu materiálu a hlavně pro snazší a šetrnější odlíčení. Před použitím mléka a pleťové vody lze pro odstranění hrubých nečistot a make-upu použít odličovací ubrousky. Ubrousky samotné by neměly nahradit mléko a pleťovou vodu. Samostatně je lze použít ve výjimečných případech, např. na cestách. Po důkladném odlíčení se aplikuje noční krém a krém na oční okolí.

Ranní čištění pleti by mělo být obdobné – pleťové mléko (stačí 1x) a pleťová voda, případně alespoň pleťová voda. Pak se nanese oční krém a denní krém, který pokožku ochrání před vnějšími vlivy a zabezpečí dostatečnou vlhkost pleti.

Denní krém by se měl stát samozřejmostí pro všechny věkové kategorie. Do 25 let je možné používat denní krém i na noc, od 25 let, kdy pokožka potřebuje větší péči, by měl být součástí péče i noční krém a speciální krém na oční okolí, který se nanáší ráno i večer na horní a dolní víčko. Pro mladou pleť do 25 let jsou vhodné velmi jemné krémy bez výživových složek, jinak se pleť zahltí a nebude ochotna se sama regenerovat, což je její přirozená vlastnost.

V péči o pleť je důležité je nenahrazovat denní krém krémem nočním – noční krémy nemají ochranné složky, které pleť nutně přes den potřebuje. Výživové komponenty obsažené v nočních krémech se během dne špatně vstřebávají, pleť je prakticky nevyužije.

Pokud je pleť suchá případě citlivá je výhodnější vynechat při hygieně obličeje běžnou vodu – chlor, který obsahuje pokožce neprospívá. Kombinace pleťového mléka a pleťové vody je pro vyčištění pleti dostačující.

Častým problémem po hormonálních změnách v organismu (těhotenství, porod, hormonální léčba a antikoncepce) jsou pigmentové skvrny. V tomto případě obličej nevystavujeme slunci. Na takto postiženou pleť je nutné používat přes denní krém, nebo místo něj, sluneční blokátor s vyšším faktorem.

Stav pokožky odráží stav našeho organismu, platí zde pravidlo „co je uvnitř, je i na povrchu“, proto by se potíže s pletí měly řešit celostně, tedy zevnitř (detoxikace, změna životosprávy, pitný režim, změna životních postojů a zvyků). Pokožka je také největší vstřebávací orgán, měli bychom si dobře rozmyslet i to čím se myjeme a sprchujeme. Ze symbolického hlediska odráží naši schopnost kontaktu se světem a jinými osobami.